Poctivý maďarský segedínsky guláš
V pôvodnom maďarskom recepte oproti nášmu sa hovorí, že mäso a kapusta sa pripravujú oddelene a až pred koncom sa miešajú dokopy.
Suroviny:
- 1kg bravčového pleca
- 500g kyslej kapusty
- kyslá smotana
- 700g cibule
- 50g cesnaku (cca 10 strúčikov)
- mletá paprika sladká
- mleté čierne korenie
- soľ
- bobkový list
- bravčová masť
Všetku cibuľu nakrájame na kocky, ale 200g si odložíme bokom. 500g dáme dusiť v hrnci na bravčovej masti do zlata. Pridáme na kocky nakrájané mäso, pridáme bobkový list, koreniny a soľ a dusíme až kým sa mäso neopečie zo všetkých strán. Následne pridáme vodu. Ak máte pocit, že je voda málo červená, pridajte mletú papriku. Na hrniec dáme pukličku a pravidelne miešame.
Zvyšných 200g cibule si podusíme v druhom hrnci, tiež do zlata. Potom pridáme kyslú kapustu. Tú odporúčam najskôr ochutnať a takisto šťavu. Ak je veľmi kyslá, šťavu radšej vylejte do pohára a použite na neskoršie dochucovanie, prípadne vypite (vraj je to zdravé). Ku kapuste pridáme tiež čierne korenie a papriku, ale v menšej miere, pridáme trochu vody, pukličku a varíme cca 10-15 minút.
Pripravenú kapustu by sme mali k mäsu pridať cca 30-45 minút pred koncom varenia. Tažko sa to dá odhadnúť, ale skúsený kuchár by to mal zvládnuť. Tiež pridáme na tenké plátky nakrájaný cesnak.
Že sme hotoví, spoznáme podľa toho či je mäso dosť mäkké. Pred koncom môžete pridať kyslú smotanu, alebo si ju dať až pri servírovaní.
Názov segedínsky guláš je spájaný s mestom Szeged v južnom Maďarsku. Pôvodný názov je ale Székely gulyás. História hovorí, že samotné jedlo jedol po prvýkrát istý pán József Székely a oficiálny maďarský názov Székelyho guláš vymyslel známy básnik Sándor Petöfi. Títo dvaja priatelia sa pravidelne stravovali v istom hostinci. Jedného dňa však pán Székely prišiel na večer príliš neskoro a hostinský mal už len nejaké zvyšky. Dal dokopy bravčové mäso, kyslú kapustu a knedlu, a aj keď to sprvu všetkým pripadalo smiešne, toto jedlo sa napokon stalo legendárnym.